ROZVOD A HYPOTÉKA NA KRKU. ČO S TÝM ?

  • 1. február 2018
  • Štefan Čarnoký

Na začiatku je takmer idylický vzťah plný romantiky, keď sa dvaja rozhodnú žiť život spoločne ...

 

Na začiatku je takmer idylický vzťah plný romantiky, keď sa dvaja rozhodnú žiť život spoločne, vybavia si hypotéku, kúpia si byt, alebo si postavia vysnívaný dom. Časom sa však môžu objaviť aj problémy, nezhody, hádky a vzťah sa skončí až v polovici prípadov aj nepríjemným rozvodom. Hypotéka sa ako druhý sobáš uzatvára na viac ako 25 a viac rokov. Čo teraz s tým? Aké možné riešenia existujú v takejto situácii?

 

Hypotéka plynie ďalej

 

Jedným z riešení ako ďalej je možnosť, keď sa bývalí partneri dohodnú na tom, že budú hypotéku splácať naďalej spoločne. V okamihu keď je celá čiastka splatená, pripadne obom práve polovica danej nehnuteľnosti.

Čo s ňou potom urobia, je už len na ich rozhodnutí. Môžu svoju časť predať, prípadne si ju ponechať pre deti.

Nie je to však časté riešenie, pretože je finančne dosť náročné. Okrem platenia hypotéky sa totiž často pridá aj nájomné ktoré si partneri platia vo svojich nových bytoch.

 

Vyplatenie

 

Ďalšou možnosťou je dohoda, keď jeden partner vyplatí toho druhého. V takom prípade sa potom prenáša povinnosť doplatiť zvyšok hypotéky iba na jedného z nich. Na druhej strane sa však ale stáva celej nehnuteľnosti a po splatení si s ňou môže robiť, čo chce.

 

Predaj nehnuteľnosti

 

Ako náhle ani jeden z partnerov nemá dostatočné prostriedky pre vyššie uvedené možnosti, môžu celú nehnuteľnosť predať. Dlh z hypotéky sa potom vyplatí z prostriedkov za predaj nehnuteľnosti. Len je v takom prípade dôležité, či ceny nehnuteľnosti na trhu stúpli alebo poklesli.